„Czytamy sobie w bibliotece” w Niemstowie

W filii w Niemstowie odbyły się dwa spotkania w ramach akcji „Czytam sobie w bibliotece”: „Przyjaciele planety Ziemia” i „Antarktyda lodowa kraina”. Bibliotekę odwiedzili uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej im J. Korczaka w Niemstowie.

Pierwsze zajęcia (28 października) na temat ekologii oraz sposobach dbania o środowisko naturalne rozpoczęły się zabawą integracyjną. Inspirowane były książką „Marta i ufoludek” W. Widłaka.

Dzieci wykazały się dużą wiedzą na ten temat podczas wykonywania kolejnych zadań. Z dużego worka uczestnicy wyciągali różnego rodzaju śmieci, następnie segregowali je do wcześniej przygotowanych kolorowych pojemników i worków. Wyjaśniono słowa: śmieci, odpady, segregacja, recykling… Następnie z pudełek, kartoników, butelek i innych odpadów dzieci tworzyły ufoludki, które zabrały do domu na pamiątkę. Oprócz tego dzieci rozwiązały krzyżówkę i ułożyły pojazd kosmiczny z pozostałych śmieci.

Drugie zajęcia (4 listopada) również rozpoczęto zabawą integracyjną. Punktem wyjścia była przeczytana przez uczennicę Milenę książka R. Witka „Wyprawa na biegun”. Warsztaty rozpoczęto od odszukania na mapie i globusie Antarktydy. Dzieci zapoznały się z jej krajobrazem, przyrodą, klimatem i zwierzętami przedstawionymi na fotografiach. Krótko omówiono sylwetkę pierwszego zdobywcy bieguna południowego R. Amundsena.

W zabawach ruchowych dzieci chodziły po „popękanym lodzie i pływających krach” oraz „rozpadlinach lodowych”, w parach z zawiązanymi oczami, ucząc się w ten sposób,że w trudnych sytuacjach trzeba mieć zaufanie do drugiego człowieka.

Najwięcej emocji wzbudziła budowa igloo czyli domu ze śniegu. Dzieci podzieliły się na dwie grupy. Fundamentem każdego domku były cztery krzesła, a materiałem do pracy papier, obrusy i ręczniki papierowe oraz biała bibuła. Powstały dwa igloo w których dzieci zamieszkały i robiły sobie zdjęcia. Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali teczki z dyplomami „Czytam sobie w bibliotece”.

Celem spotkań było zachęcenie dzieci do samodzielnego czytania oraz zaszczepienie w nich chęci do przeżywania przygody z książką w ręku.

W zajęciach udział wzięło 28 uczniów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

UK

Author: administrator

Share This Post On