Ocalić od zapomnienia

„Ocalić od zapomnienia”, tak nazywa się cykl spotkań z naszymi najstarszymi mieszkańcami Niemstowa. Z inicjatywy Biblioteki w Niemstowie i nowo powstałego Stowarzyszenia Nasz Niemstów powstał projekt, którego celem jest zbieranie informacji o dawnych czasach naszej wsi. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do przeglądnięcia swoich archiwów i podjęcie próby odszukania zdjęć, wycinków prasowych itp. które przedstawiają historię naszej wsi.

Pierwsze spotkanie odbyło się w bibliotece 25.02.2016. Zaproszeni zostali najstarsi mieszkańcy- Panie Maria Pelak, Maria Skonieczna, Adela Dziubak, Teresa Moroch oraz Panowie Józef Zięba i Władysław Moroch.  W spotkaniu udział brali także członkowie Stowarzyszenia Nasz Niemstów, pani Wioletta Olech – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce oraz sołtys i radny wsi Niemstów.

Naszych seniorów przywitała pani bibliotekarka Urszula Kurowska „… chcemy abyście opowiedzieli nam o codziennym życiu naszych dziadków, o historii waszych rodzin, a także przedstawili obraz tamtych lat z naszej miejscowości […] To wy seniorzy podtrzymujecie tradycję, pielęgnujecie pamiątki i wspomnienia – jesteście bardzo ważni w życiu rodzinnym i społecznym.”

Potem toczyła się żywa dyskusja, wszyscy obejrzeli pokaz zdjęć przedstawiający Niemstów przed 1945 rokiem. Na liczne pytania nasi goście chętnie udzielali odpowiedzi.

Na koniec nasi seniorzy otrzymali kwiaty i pamiątkowe dyplomy.

 

Wszystkie historie i zdjęcia przekazane na spotkaniu zostaną opracowane i zeskanowane przez członków Stowarzyszenia i udostępnione wszystkim mieszkańcom w naszej bibliotece i na naszej stronie internetowej.

Podziękowania dla pani Uli za pomoc w przygotowaniu spotkania, dla Beaty i Sylwii za ciasto.

 

Author: administrator

Share This Post On