Indiańskie wakacje w bibliotece w Niemstowie

Dobiegły końca zajęcia wakacyjne zorganizowane w bibliotece w Niemstowie. W tym roku bawiliśmy się w Indian. Podczas spotkań dzieci skorzystały z licznie przygotowanych atrakcji. Uczestniczyły w zajęciach plastycznych, edukacyjnych i sportowych.

W pierwszym dniu zajęć w bibliotece dzieci spotkały się ze strażakami z OSP w Niemstowie, panem Tomkiem i Markiem Kostanowicz. Spotkanie miało na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w spędzaniu wolnego czasu przez dzieci i młodzież w okresie wakacji. Była prelekcja nt. bezpieczeństwa, ćwiczenia z pierwszej pomocy na przyniesionym przez panów strażaków fantomie, oglądanie sprzętu strażackiego… . Na koniec dzieci otrzymały broszury i malowanki :”Jak uniknąć pożaru”, „Wiedza twoim ratunkiem”, „112 Ratunek” itp.

Na następne spotkanie do biblioteki zawitał pan Bogdan Herba z zawodu leśnik i wielki pasjonat Indian. Prawdziwy Indianista. Opowiadał o życiu Indian, a dzieci z ciekawością słuchały o ich zwyczajach, pochodzeniu i stylu życia. Pan Herba przywiózł ze sobą prawdziwą głowę – maskę bawoła, która była nie lada atrakcją. Zaprezentował też własnoręcznie wykonane, indiańskie stroje – spodnie, sukienkę, torebki i piękne buty oraz prawdziwy indiański łuk. Wszystko było kolorowe, egzotyczne i bardzo oryginalne. Dzieci mogły dowiedzieć się jak Indianie zdobywają pożywienie i dlaczego malują się czerwoną farbą?

Kolejne spotkanie w bibliotece rozpoczęliśmy od głośnego czytania przez wolontariuszkę Karolinę bajki indiańskiej – „Ahnija Kwiat Róży”. Podczas zajęć plastycznych powstawały postacie Indian o wymyślnych imionach: Sokole Oko, Mokra Trawa czy Bystry Umysł…, indiańska biżuteria i pióropusze – przy tych pracach pomagała wolontariuszka Anżelika.

Ostatni dzień zajęć w bibliotece rozpoczęliśmy od malowania dzieciom twarzy przez wolontariuszkę Milenę. Następnie wszyscy udaliśmy się na plac przy OSP i rozpoczęliśmy piknik. Było chodzenie bosymi stopami po szyszkach, rzut piłkami do kosza, zabawy z chustą Klanzy, malowanie kredą na asfalcie. Najważniejszą atrakcją pikniku była indiańska uczta: pyszny arbuz i jabłka przyniesione przez panią Patrycję oraz popcorn i ryż. Jak przystało na prawdziwych Indian wszystko popijaliśmy wodą.

Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w wakacyjnych spotkaniach w bibliotece.

UK

Author: administrator

Share This Post On