Francuzi i Górale…o tym jak nam poszło na Tradycjach Bożonarodzeniowych w Osieku !

Członków Stowarzyszenia świąteczny klimat ogarnął jeszcze przed Andrzejkami…konkurs kulinarny Tradycje Bożonarodzeniowe jest ważnym punktem w naszym kalendarzu. Tegoroczny był wyjątkowy – przypadł bowiem na czas wizyty gości z Francji, z partnerskiego miasta Sathonay-Camp. Obecność naszych zagranicznych przyjaciół nadała nowej dynamiki temu wydarzeniu, przy tworzeniu potraw i dekoracji konkursowych dozwolone zostały inspiracje kulturą i smakami Francji. Słowa nie oddadzą tego, jak piękne zapachy unosiły się nad stołami – a w daniach królowały mniej popularne u nas przysmaki jak np. jadalne kasztany.

Nasz kreatywny zespół po licznych rozmowach oraz próbach generalnych postanowił, że tematem naszego stołu będzie kultura góralska. Na kanwie tej myśli został „wybudowany” ceglany kominek oraz ściana, na której zawisły skrzypce kapelusz oraz chusta. Jednak całą uwagę skradł nasz przeuroczy góral Karolek Nowak, który w tradycyjnym stroju roztapiał serca wszystkich obecnych na sali.

Połączenie naszej tradycji z francuskimi inspiracjami pozwoliło nam zwyciężyć Tartą Świąteczną w kategorii – Danie na dzień świąteczny- za co serdeczne podziękowania i gratulacje ślemy do Ani Nowak. W innych kategoriach zaprezentowałyśmy postny barszcz z uszkami Beaty Moroch, który był tak pyszny zniknął ze stołu w mgnieniu oka oraz deser czyli misternie wykonane przez Sylwię Adamczewską dzieło sztuki – świąteczny wieniec.

Całe wydarzenie jak zwykle ze wspaniałą oprawą artystyczną było wspaniałym przeżyciem, przedsmakiem tego wspaniałego czasu, który czeka nas już niedługo. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym i ostrzegamy…już mamy pomysł co zrobimy za rok !

Zdjęcia poniżej, po więcej zapraszam na stronę Ośrodka Kultury Gminy Lubin:

Author: Gabriela

Share This Post On